تبلیغات
بانک جامع احادیث و روایات - غسل و احكام مربوط به اموات
 بانک جامع احادیث و روایات
محرم آمد ... محرم آمد ... محرم آمد ... محرم آمد ... محرم آمد ...
آخرین مطالب
لینک دوستان
+ نویسنده امیر حسین منتظرالمهدی در 09:17 ق.ظ | نظرات()

احكام نماز میت

٥٩٤ نماز خواندن بر میت مسلمان، اگر چه بچه باشد، واجب است. ولى باید پدر و مادر آن بچه یا یكى از آنان مسلمان باشند و شش سال بچه تمام شده باشد.

٥٩٥ نماز میت باید بعد از غسل و حنوط و كفن كردن او خوانده شود. و اگرپیش از اینها یا در بین اینها بخوانند، اگر چه از روى فراموشى یا ندانستن مساله باشد، كافى نیست.

٥٩٦ كسى كه مى‏خواهد نماز میت بخواند، لازم نیست با وضو یا غسل یا تیمم باشدو بدن و لباسش پاك باشد. و اگر لباس او غصبى هم باشد، اشكال ندارد. اگر چه احتیاط مستحب آن است كه تمام چیزهایى را كه در نمازهاى دیگر لازم است رعایت كند.

٥٩٧ كسى كه به میت نماز مى‏خواند، باید رو به قبله باشد و نیز واجب است میت را مقابل او به پشت بخوابانند، به طورى كه سر او به طرف راست نمازگزار و پاى او بطرف چپ نمازگزار باشد.

٥٩٨ مكان نمازگزار باید از جاى میت پست‏یا بلندتر نباشد. ولى پستى و بلندى مختصر اشكال ندارد.

٥٩٩ نمازگزار باید از میت دور نباشد. ولى كسى كه نماز میت را به جماعت مى‏خواند، اگر از میت دور باشد، چنانچه صفها به یكدیگر متصل باشد، اشكال ندارد.

٦٠٠ نمازگزار باید مقابل میت بایستد. ولى اگر نماز به جماعت‏خوانده شود و صف جماعت از دو طرف میت بگذرد، نماز كسانى كه مقابل میت نیستند، اشكال ندارد.

بین میت و نمازگزار باید پرده و دیوار یا چیزى مانند اینها نباشد ولى اگر میت در تابوت و مانند آن باشد، اشكال ندارد.

٦٠٢ در وقت‏خواندن نماز، باید عورت میت پوشیده باشد و اگر كفن كردن او ممكن نیست، باید عورتش را اگر چه با تخته و آجر و مانند اینها باشد بپوشانند.

٦٠٣ نماز میت را باید ایستاده و با قصد قربت بخواند. و در موقع نیت، میت را معین كند، مثلا نیت كند نماز مى‏خوانم بر این میت قربة الى الله.

٦٠٤ اگر كسى نباشد كه بتواند نماز میت را ایستاده بخواند، مى‏شود نشسته بر او نماز خواند.

٦٠٥ اگر میت وصیت كرده باشد كه شخص معینى بر او نماز بخواند، احتیاط واجب آن است كه آن شخص از ولى میت اجازه بگیرد و بر ولى هم بنابر احتیاط واجب، واجب است كه اجازه بدهد.

٦٠٦ مكروه است بر میت چند مرتبه نماز بخوانند، ولى اگر میت اهل علم و تقوى باشد مكروه نیست.

٦٠٧ اگر میت را عمدا یا از روى فراموشى یا به جهت عذرى بدون نماز دفن كنند،یا بعد از دفن معلوم شود، نمازى كه بر او خوانده شده باطل بوده است، تا وقتى جسد او از هم نپاشیده، واجب است با شرطهایى كه براى نماز میت گفته شد به قبرش نماز بخوانند.

٦٠٨ نماز میت پنج تكبیر دارد و اگر نماز گزار پنج تكبیر به این ترتیب بگوید كافى است: بعد از نیت و گفتن تكبیر اول بگوید: "اشهد ان لا اله الا الله و ان محمدا رسول الله". و بعد از تكبیر دوم بگوید: "اللهم صل على محمد و آل محمد". و بعد از تكبیر سوم بگوید: "اللهم اغفر للمؤمنین و المؤمنات". و بعد از تكبیر چهارم اگر میت مرد است بگوید: "اللهم اغفر لهذا المیت" و اگر زن است بگوید: "اللهم اغفر لهذه المیت" و بعد تكبیر پنجم را بگوید. و بهتر است بعد از تكبیر اول بگوید: "اشهد ان لا اله الا الله وحده لا شریك له و اشهد ان محمدا عبده و رسوله ارسله بالحق بشیرا و نذیرا بین یدى الساعة". و بعد از تكبیر دوم بگوید: "اللهم صل على محمد و آل محمد و بارك على محمد و آل محمد و ارحم محمدا و آل محمد كافضل ما صلیت و باركت و ترحمت و المرسلین و الشهداء و الصدیقین و جمیع عباد الله الصالحین". و بعد از تكبیر سوم بگوید: "اللهم اغفر للمؤمنین و المؤمنات و المسلمین و المسلمات الاحیاء منهم و الاموات تابع بیننا و بینهم بالخیرات انك مجیب الدعوات انك على كل شى‏ء قدیر". و بعد از تكبیر چهارم اگر میت مرد است بگوید: "اللهم ان هذا عبدك و ابن عبدك و ابن امتك نزل بك و انت‏خیر منزول به اللهم انا لا نعلم منه الا خیرا و انت اعلم به منا اللهم ان كان محسنا فزد فى احسانه و ان كان مسیئا فتجاوز عنه و اغفر له اللهم اجعله عندك فى اعلى علیین و اخلف على اهله فى الغابرین و ارحمه برحمتك یا ارحم الراحمین". و بعد تكبیر پنجم را بگوید. ولى اگر میت زن است بعد از تكبیر چهارم بگوید: "اللهم ان هذه امتك و ابنة عبدك و ابنة امتك نزلت بك و انت‏خیر منزول به اللهم انا لا نعلم منها الا خیرا و انت اعلم بها منا اللهم ان كانت محسنة فزد فى احسانها و ان كانت مسیئة فتجاوز عنها و اغفر لها اللهم اجعلها عندك فى اعلى علیین و اخلف على اهلها فى الغابرین و ارحمها برحمتك یا ارحم الراحمین".

٦٠٩ باید تكبیرها و دعاها را طورى پشت‏سر هم بخواند كه نماز از صورت خود خارج نشود.

٦١٠ كسى كه نماز میت را به جماعت مى‏خواند، باید تكبیرها و دعاهاى آن را هم بخواند.

 

برچسب‌ها: غسل ،احکام ،اموات ،نماز ،میت ،بانک جامع ،آیات ،روایات ،احادیث ،منتظر ،کازرون ،
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.