تبلیغات
بانک جامع احادیث و روایات - اعمال ماه ربیع الثانی
 بانک جامع احادیث و روایات
محرم آمد ... محرم آمد ... محرم آمد ... محرم آمد ... محرم آمد ...
آخرین مطالب
لینک دوستان
اعمال ماه ربیع الثانی


روز هشتم:
طبق مشهور، روز ولادت امام حسن عسكرى(علیه السلام) در سال 232 است.(1)

روز دهم:
روز رحلت حضرت فاطمه معصومه(علیها السلام) در سال 201 (مطابق روایتى) است.(2)

روز شانزدهم:
بنا بر نقلى، آغاز قیام مختار در كوفه، به خونخواهى شهیدان كربلا در سال 66 مى باشد(3) و برخى آغاز قیام او را چهاردهم ربیع الاوّل ذكر كرده اند.(4)

گرچه حوادث مهمّ تاریخى این ماه كم است، ولى همین سه حادثه از یكسو یادآور یك روز سرور و شادى است كه مایه خیر و بركت مى باشد و از سوى دیگر، روز اندوه، به خاطر رحلت كریمه اهل بیت، در سرزمین مقدّس قم است، و از سوى سوم یادآور یك روز عبرت انگیز است كه با قیامى خونین، جنایتكاران حادثه كربلا، در مدّت بسیار كوتاهى تار و مار شدند، و نام ننگین آنان، براى همیشه همراه با نفرت و لعن و نفرین در صفحات تاریخ باقى ماند. 

در روایات اسلامى و كتب دعا، اعمال زیادى براى این ماه ذكر نشده، فقط مرحوم سیّد بن طاووس، براى روز اوّل این ماه دعایى را ذكر كرده است كه مى توانید در كتاب اقبال آن را بخوانید.(5) 


--------------------------------------------------------------------------------

1. منتهى الآمال، تاریخ زندگانى امام حسن عسكرى(علیه السلام) و بحارالانوار، جلد 50، صفحه 237، حدیث 8 (البتّه برخى نیز روز دهم و برخى روز چهاردهم را روز ولادت آن حضرت دانسته اند. «همان مدرك، صفحه 238، حدیث 12»).
2. فروغى از كوثر (زندگى نامه حضرت فاطمه معصومه) انتشارات زائر، صفحه 32. و مطابق نقل دیگر، روز دوازدهم، روز وفات آن حضرت است، لذا مناسب است مؤمنین این سه روز (دهم تا دوازدهم) را به یاد آن حضرت، گرامى بدارند.
3. بحارالانوار، جلد 45، صفحه 333، حدیث 2.
4. تاریخ طبرى، جلد 4، صفحه 496. 
5. اقبال، صفحه 616.